کد خبر: 30427455 (ایرنا) | تاریخ خبر: 22/03/1390 | ساعت: 11:16|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بیماران ام اس در سراب درمان قطعی

تهران- دامنه سراب ˈدرمان قطعیˈ بیماری ام اس روز به روز در میان بیش از 40 هزار نفر از بیماران مبتلا به این بیماری صعب العلاج گسترده تر می شود و این در حالی است که هزینه اجتماعی و درمانی هر بیمار مبتلا به ام اس دو میلیون و چهارصد هزار دلار برآورد می شود .

بیماری ام اس - یک بیماری مغزی که بیش از دو میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند- تخریب موقتی غلاف عصبی در ناحیه خاصی از مغز است که می تواند عملکرد آن ناحیه از مغز را به طور گذرا مختل کند. علت این تخریب گذرا احتمالا ایجاد التهاب در آن ناحیه است.با فروکش کردن التهاب و بازسازی غلاف عصبی، کارکرد مغزی دوباره احیا می شود.
بنابراین بیماری ام اس ذاتا عودکننده و فروکش کننده است و هر بخشی از مغزونخاع را می تواند درگیر کند. گاهی به صورت ضعف اندام ها، گاهی به صورت اختلال بینایی، گاهی به صورت سرگیجه و عدم تعادل و گاهی به صورت اختلالات حسی شدید بروز می کند.
این علایم در هر بیماری مغز و اعصاب ممکن است وجود داشته باشد ولی دو نکته اصلی در بیماری ام اس وجود دارد، اولا در بیشتر مواقع به صورت حمله ای است و گاهی عود می کند و گاهی در حالت خاموش است. دوم اینکه دست کم طول مدت علایم بیماری کمتر از ۲۴ ساعت نیست و به ندرت طول مدت بیماری به بیش از یک ماه می رسد.
اغلب متخصصان مغز و اعصاب براین باورند که بیماری ام اس صعب العلاج است و درمانی قطعی را نمی توان برای بیماران مبتلا به آن متصور بود ولی چندی است که بیماران مبتلا به ام اس کشور همچون دیگر بیماران دنیا اخباری مبنی بر یک روش درمانی قطعی این بیماری توسط ˈ پائولو زامبونی ˈ یک جراح عروق ایتالیایی شنیده و یا خوانده اند و متاسفانه برخی از این هموطنان نیز به دنبال سراب درمان قطعی بیماریشان راهی برخی کشورهای اروپایی می شوند.
این موضوع باعث شده است که این بیماران نه تنها نتیجه ای از این سفر دور نگیرند بلکه پس از میلیونها دلار هزینه بدون نتیجه مثبت به کشور باز گردند.
زامبونی در سال 2008 ادعای درمان بیماری ام اس را از طریق باز کردن وریدهای گردنی این بیماران مطرح کرد.
وی با استفاده از داپلر اولتراسوند، ورید های گردن بیماران مبتلا به ام اس را آزمایش کرد و به این نتیجه رسید که صد در صد بیماران مبتلا به این بیماری دچار تنگی و یا انسداد در ورید های گردن هستند.
زامبونی استدلال کرد که اگر این موضوع درست باشد که تنگی وریدهای خونی گردن به ویژه آن رگی که خون را از مغز به قلب انتقال می دهد باعث رسوب زیاد آهن در مغز و درنتیجه بیماری ام اس می شود، پس احتمالا روش آنژیوپلاستی که برای باز کردن عروق بسته و یا تنگ شده قلبی استفاده می شود در این مورد هم باید موثر باشد.
زامبونی نه تنها این موضوع را ادعا کرد بلکه در نوامبر گذشته نیز در برنامه ای تحت عنوان W5 شبکه سی تی وی شرکت کرد که این موضوع باعث استقبال بیشتر بیماران ام اس از روش درمانی ادعایی وی شد.
این در حالی است که متخصصان مغز و اعصاب کشورمان براین اعتقاد هستند که روش درمانی یاد شده صرفا یک فرضیه است و باید برای اثبات درستی یا نادرستی آن نیاز به آزمایشات بالینی و آزمایشگاهی است .
فرضیه دکتر زامبونی در ایران نیز توسط دکتر ˈ مسعود مهر پور ˈ فلوشیپ مغز واعصاب و با همکاری جمعی از متخصصان مغز و اعصاب کشورمان به صورت طرح تحقیقاتی تحت مطالعه و آزمایش قرار گرفته است که نتایج اولیه این پژوهش در شانزدهمین کنگره نوروسونولوژی اروپا که حدود سه هفته پیش در مونیخ برپا شد درقالب سخنرانی ارایه شد.
این مطالعه تاکنون حدود 80 بیمار مبتلا به ام اس را مورد مطالعه اولتراسونوگرافی وریدهای گردن قرار داده است . براین اساس در کمتر از پنج درصد این افراد تنگی ورید گردنی مورد اشاره دکتر زامبونی مشاهده شده که این حالت در افراد غیر ام اس نیز دیده می شود.
از این رو جمعی از متخصصان مغز و اعصاب کشور در خصوص سفر برخی از هموطنان مبتلا به بیماری صعب العلاج ام اس به خارج از کشوربرای درمان با روشی که هنوز مورد تایید قرار نگرفته است، ابراز نگرانی کردند.
دکتر ˈمهرپورˈ فلوشیپ بیماری های عروقی مغز و اعصاب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: متاسفانه تعدادی از این بیماران با صرف هزینه های هنگفت به خارج از کشور می روند تا درپی ادعا یا تئوری یک پزشک ایتالیایی ، با باز کردن رگ گردنشان، بیماری ام اس آنها درمان شود.
وی افزود: این در حالی است که اگر واقعا بیمار با باز کردن رگ گردنش بهبود یابد، پزشکان مجرب کشورمان نیز می توانند این کار را انجام دهند ولی واقعیت این است که روش به اصطلاح درمانی این پزشک ایتالیایی حاصل تئوری و تجربه خود این فرد است و هنوز در هیچ یک از مراجع معتبر علمی دنیا این موضوع به اثبات نرسیده است.
مهرپور خاطر نشان کرد : پژوهش های دیگری نیز در قالب سخنرانی و پوستر در رابطه با فرضیه دکتر زامبونی از کشورهای دیگر در کنگره نوروسونولوژی امسال اروپا ارایه شد که آنها هم به نتایجی کم و بیش مشابه با پژوهش انجام شده در ایران رسیدند.
متخصصان بر این اعتقاد هستند هنگامی که یک تئوری درمانی مطرح می شود، تئوری پرداز باید فرایندی را برای اثبات و پذیرش تئوری اش طی کند که در ابتدا باید در فاز آزمایشگاهی آن را با نمونه های حیوانی انجام دهد و بعد مقاله ای شامل نتایج این مطالعه ارایه دهد و پس از آن نیز وارد فاز بالینی شده و بر روی نمونه های انسانی آزمایش های مربوطه را انجام دهد که در این راستا نیز مقاله های لازم را ارایه می دهد.
پس از ارایه مقاله های مرتبط با تئوری مورد نظر است که شخص نظریه پرداز منتظر واکنش مجامع علمی در رابطه با روش ادعایی اش می شود و این مجامع علمی هستند که باید این تئوری را با توجه به آزمایش های حیوانی و بالینی و تکرار آن در دیگر مراکز علمی دنیا، روش مورد نظر را تایید یا رد کنند.
اینکه یک نفر ادعا کند، روشی را ابداع کرده است که با این روش صد در صد بیماران بهبود می یابند و آن را بدون طی مراحل علمی رسانه ای کند، در واقع سوء استفاده از انتظار بجای بیماران و نزدیکان آنها برای یافتن روشی قطعی برای درمان این بیماری است.
و اما مایه تاسف است که روش دکتر زامبونی قبل از آن که واقعا بتواند کمکی به درمان بیماران کند به شیوه ای عوام فریبانه تبدیل شده است تا با جذب بیماران از اقصی نقاط دنیا مراکزی فاقد صلاحیت علمی لازم اقدام به دریافت هزینه ای هنگفت جهت انجام این روش می کنند و حاصل آن چیزی نیست جز افزودن رنجی بر رنج های قبلی بیماران و نزدیکان انها.
دکتر مهر پور در این ارتباط گفت : در دو سال گذشته مراکز علمی دنیا در پی ادعای دکتر زامبونی مطالعات آزمایشگاهی و بالینی زیادی را انجام داده اند اما هیچ کدام از این مراکز به نتیجه ای که این پزشک ایتالیایی رسیده است ، نرسیده اند .
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون آموزشی، پژوهشی بیمارستان فیروزگر ادامه داد: نتایج این مطالعات تا کنون فرضیه آقای زامبونی را تایید نکرده است و میزان تنگی و انسداد وریدی را در بیماران ام اس از صفر درصد تا در نهایت 50 درصد عنوان کردند که این وضعیت تفاوت معنی داری با جامعه نرمال نداشته است. این بدان معنا است که وجود یا عدم وجود تنگی وریدی ارتباطی به بیماری ام اس ندارد.
وی به بیماران مبتلا به ام اس توصیه کرد که بدون هماهنگی با پزشک معالج خود تحت تاثیر جو رسانه ای و اینترنتی قرار نگیرند، چراکه برخی اخبار علمی - پزشکی که در این راستا در اینترنت و یا سایررسانه ها تهیه می شود ضرورتا مورد تایید مراجع ذی صلاح علمی دنیا نیست.
** رد نظریات دکتر زامبونی توسط متخصصان داخلی و خارجی
با وجودی که روش درمانی تایید نشده دکتر زامبونی این روزها بیماران زیادی را به مرکز درمانی کشورهای مختلف جلب کرده است ولی بسیاری از متخصصان داخلی و خارجی بر این باورند که این روش در درمان قطعی بیماری ام اس موثر نیست .
دکتر ˈمحمد علی صحراییانˈ متخصص مغز و اعصاب و نایب رییس انجمن ام. اس.ایران در این مورد به خبرنگار ایرنا گفت : روش زامبونی در زمان حاضر از نظر این انجمن مورد تایید نیست .
وی یادآور شد : روش دکتر زامبونی، پیش از آن که فرایند علمی خود را طی کند در همان مرحله اولیه معرفی شد و بر اثر فشار و اصراری که بیماران مبتلا به ام اس ایجاد کردند این روش در برخی کشورها نیز مورد استفاده قرار گرفت .
دکتر صحراییان افزود : فدراسیون جهانی ام اس و انجمن ملی ام اس آمریکا نیز تاکنون هزینه هایی را برای مطالعه این روش متحمل شده اند اما مطالعات آنها نتایجی را که زامبونی از روش خود گرفته ، نشان نداده است.
نایب رییس انجمن ام اس افزود : این روش فقط به عنوان یک سوال باز در دنیای پزشکی قابل پیگیری است و احتمالا در یکی دو سال آینده نتایج دقیق تری از این روش به دست می آید.
این در حالی است که روش دکتر زامبونی توسط پزشکان هموطن وی نیز تایید نشده است و با وجودی که امروز سیل بیماران مبتلا به ام اس به سوی مراکز درمانی کشورهای مختلف برای درمان بیماری ام اس روان شده است ولی گفته می شود این کشورها روش دکتر زامبونی را تنها برای بیماران خارجی انجام می دهد و اجازه انجام آن را برای بیماران کشور خود ندارند .
دکتر مهرپور که در کنگره امسال نوروسونولوژی اروپا در مونیخ شرکت کرده است ، در این مورد گفت: دکتر باروچینی دبیرانجمن سال آینده نوروسونولوژی اروپا نیز نظریه پزشک هموطن خود را رد کرده است.
وی افزود: دکتر باروچینی ابراز نگرانی کرده است که در زمان حاضر متخصصان مغز و اعصاب ایتالیا با موج گسترده ای از بیماران ام اس در این کشور مواجه شده اند که این بیماران می خواهند با استفاده از روش دکتر زامبونی معالجه شوند.
از سوی دیگر دکتر صحراییان نیز در این مورد گفت: تعدادی از بیمارانی که برای درمان به کشورهای خارجی سفر کردند بدون این که با پزشک معالج خود مشورت کنند، راهی این کشورها شده اند و با صرف هزینه زیاد این عمل را انجام داده و به کشور باز گشته اند که برخی از آنها اظهار رضایت می کنند و برخی دیگر اصلا راضی نیستند و معتقدند که فقط متحمل هزینه شده اند .
وی خاطرنشان کرد :گفته می شود که این کشور ها روش دکتر زامبونی را تنها برای بیماران خارجی انجام می دهد و اجازه انجام آن برای بیماران کشور خود را ندارند .
صحراییان افزود: بیماران باید با مطالعه و مشورت پزشک ،اقدام به انتخاب یک روش درمانی کنند و از آنجا که این روش به اثبات نرسیده و مراحل علمی خود را طی نکرده است به عنوان یک کار تحقیقاتی باید به آن نگاه کرد.
این متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اینکه تنها روشها و فرضیات جدید در قالب طرح های تحقیقاتی دانشگاهی قابل انجام است،گفت: در این راستا هیچ مرکز تحقیقاتی و درمانی نباید این روش را به عنوان شیوه تایید شده درمانی به کار برد و از بیماران خود در این ارتباط وجهی دریافت کند.
علمی ** 1776 ** 1581

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال