کد خبر: 80158644 (2632662) | تاریخ خبر: 09/03/1391 | ساعت: 15:0|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

رییس موسسه اقیانوس شناسی :

زیردریایی وت توسط محققان ایرانی ساخته شد

تهران - رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی گفت: محققان ایرانی یک زیر دریایی به نام ˈ وت ˈ ساختند که غواصان را حمل می کند.

ˈ وحید چگینی ˈ روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ساخت زیردریایی وت با هدف تجهیز ناوگان تحقیقاتی دریایی انجام شده است و این زیردریایی با استفاده از تجهیزات و امکانات پیشرفته به غواصان کمک می کند که در اعماق آبها فعالیت های تحقیقاتی انجام دهند .
وی گفت : به مناسبت نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی ، ناوگان تحقیقاتی دریایی کشور تجهیز می شود . در حال حاضر برای تجهیز این ناوگان تحقیقاتی با برخی از دانشگاه های کشور که توان ساخت تجهیزات پیچیده دریایی را دارند از جمله دانشگاه صنعتی اصفهان و مالک اشتر مذاکراتی انجام شده است .
وی خاطرنشان کرد : همزمان با فعالیت ناوگان تحقیقاتی سطحی ، ناوگان تحقیقاتی زیر سطحی نیز تشکیل شده است . تشکیل ناوگان تحقیقاتی زیر سطحی نیازمند داشتن زیردریایی های تحقیقاتی است که سرپوشیده باشند و توان پایین رفتن تا عمق 200متر را داشته باشند.
چگینی افزود: همچنین ساخت روبات های زیر دریایی که برای فیلمبرداری و عکسبرداری زیر آب کاربرد دارند نیز از برنامه های موسسه اقیانوس شناسی برای تجهیز ناوگان تحقیقاتی زیرسطحی است.
وی خاطرنشان کرد :محققان موسسه ملی اقیانوس شناسی در تلاش برای ساخت دستگاههایی موسوم به گلایدر که به صورت زیکزاکی و سینوسی در زیر سطح آب حرکت می کنند و پارامترهای مختلف را جمع آوری و برداشت می کنند ، هستند که امیدوارم تا پایان امسال این دستگاه ها ساخته شود.
چگینی افزود : ساخت شناور تحقیقاتی 50 متری از دیگر برنامه های موسسه اقیانوس شناسی است که ساخت این شناور به میزان 30 درصد پیشرفت داشته است. ساخت این شناور به 20 بلوک تقسیم شده که کار بر روی 10 بلوک آن آغاز و از این بلوک ها 9 بلوک ساخته شده است اما به دلیل برخی مشکلات از جمله تحریم ها وارد کردن برخی قطعات با مشکل روبرو است .
چگینی افزود :قرار بود که این شناور تحقیقاتی اواخر امسال به مرحله بهره برداری برسد که با توجه به مشکلات موجود با پنج ماه تاخیر یعنی در خرداد ماه سال آینده راه اندازی می شود.
چگینی یادآور شد : در ناوگان تحقیقاتی سطحی علاوه بر شناور تحقیقاتی 50 متری که در حال ساخت است ، برنامه ریزی شده دو تا سه کشتی دو بدنه موسوم به ˈ کاتاماران ˈ تهیه و به ناوگان تحقیقاتی اضافه شود که تحویل گرفتن یک فروند از آن تا پایان سال قطعی است اما امیدوارم بتوانیم دو فروند دیگر آن را تحویل بگیریم.
وی خاطرنشان کرد که کشتی کاتاماران در آبهای خلیج فارس تردد خواهد داشت و تهیه این نوع کشتی برای تردد در دریای خزر هم جزو برنامه های موسسه ملی اقیانوس شناسی است.
به گفته رییس موسسه اقیانوس شناسی این کشتی ها توسط صنایع دریایی داخل کشور ساخته می شوند و امیدوارم تا نیمه اول سال 1393 حداقل سه فروند کشتی کاتاماران ساخته شود .
چگینی افزود: بودجه موسسه ملی اقیانوس شناسی از دو میلیارد و 800 میلیون تومان در سال 90 به 14 میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است . امسال برای اولین بار ردیف بودجه ای به مبلغ پنج میلیارد تومان برای مخاطرات دریایی تخصیص داده شد که امیدوارم این ردیف در سال های بعدی نیز تامین شود.
رییس موسسه اقیانوس شناسی گفت که در تلاش هستیم که تا سال آینده این موسسه به پژوهشگاه تبدیل شود که داشتن 27 عضو هیات علمی و سه پژوهشکده برخی از شرایط تبدیل شدن این موسسه به پژوهشگاه است که در حال حاضر این شرایط مهیا شده است.
چگینی افزود: تاسیس مرکز ملی تحقیقاتی جنوبگان و تبیین جایگاه تحقیقاتی ایران در قطب جنوب از دیگر برنامه های موسسه ملی اقیانوس شناسی است که برای این منظور به یک کشتی تحقیقاتی به طول 85 تا 100 متر نیاز است . پیشنهاد این طرح به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری داده شده و مورد توافق مسئولان این وزارتخانه نیز قرار گرفته است و منتظر جواب آنها هستیم تا طرح های اولیه راه اندازی این پایگاه آغاز شود.
وی گفت: سال گذشته که پیشنهاد این طرح ارایه شد مبلغ 110 میلیارد تومان برای اجرای آن پیشنهاد شد اما با توجه به افزایش قیمت ارز به نظر می رسد به مبلغی حدود 150 میلیارد تومان نیاز است .
چگینی اعزام تعدادی از کارشناسان موسسه ملی اقیانوس شناسی به قطب جنوب ، تدوین سیاست های اقیانوسی کشور و برگزاری جشنواره علمی خلیج فارس و جشنواره اقیانوس هوشمند را ازدیگر برنامه های این موسسه در سال جاری اعلام کرد.
به گفته وی جشنواره علمی خلیج فارس 20 خرداد ماه امسال همزمان با روز جهانی اقیانوس و جشنواره اقیانوس هوشمند 24 تا 26 بهمن ماه امسال در جزیره کیش برگزار می شود.
رییس موسسه ملی اقیانوس شناسی تهیه طرح جامع تنگه هرمز را از دیگر برنامه های آینده این موسسه عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح یک پروژه تحقیقاتی جامع در حوزه تنگه هرمز است که به سفارش وزارت علوم اجرا می شود. در این پروژه تحقیقاتی ویژگی های فیزیکی، شیمیایی، گردش آب، زمین شناختی و دینامیک آب در تنگه هرمز بررسی و شناسایی می شود .
به گفته وی این پروژه تحقیقاتی برای مدت 18 ماه تعریف شده و450 میلیون تومان بودجه این طرح را وزارت علوم تامین می کند . در این پروژه یک شناور به مبلغ 450 میلیون تومان در اختیار موسسه ملی اقیانوس شناسی قرار می گیرد وبقیه هزینه ها که 900 میلیون تومان برآورد می شود ، موسسه ملی اقیانوس شناسی تامین می کند.
چگینی همچنین از تولید 20 نرم افزار در حوزه اقیانوسی و دریایی خبرداد و گفت : این نرم افزارها در زمینه داده های اقیانوسی در حال تولید است. همچنین اطلس امواج دریاهای ایران و اطلس انرژی های تجدید پذیر توسط موسسه ملی اقیانوس شناسی منتشر می شود.
وی در مورد همکاری موسسه اقیانوس شناسی با کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی گفت که سه پروژه اقیانوس شناسی در اقیانوس هند با همکاری کمیسیون بین الدول انجام می شود .این پروژه ها شامل شناسایی اکولوژی و بیولوژی اقیانوس هند، فیزیک دریایی اقیانوس هند و پایش سواحل اقیانوس هند و آبهای حاشیه آن است که ایران به نمایندگی از کشورهای منطقه متولی اجرای آن است.
به گفته چگینی در حال حاضر مدل سازی دریای عمان و خلیج فارس انجام شده و اکنون آماده مدل سازی در اقیانوس هند هستیم .
علمی **9014**1581

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال