کد خبر: 80164970 (2640935) | تاریخ خبر: 13/03/1391 | ساعت: 16:28|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نخستین سفر خارجی رییس جمهوری جدید روسیه

گروه تحقیق و تفسیر خبر- ولادیمیر پوتین در اولین سفر خود در دوره جدید ریاست جمهوری به اروپا سفر کرد و در بلاروس، آلمان و فرانسه مورد استقبال رهبران این سه کشور قرار گرفت.

رییس جمهور جدید روسیه در حالی که انتظار می رفت در نخستین سفر خارجی خود با ˈباراک اوباماˈ رییس جمهور آمریکا یا ˈنور سلطان نظربایفˈ رییس جمهور قزاقستان دیدار کرده و یا برای شرکت در اجلاس گروه هشت به ˈشیکاگوˈ سفر کند، ˈمینسکˈ پایتخت بلاروس را به عنوان نخستین مقصد دیدارهای خارجی خود برگزید.
پوتین بعد از دیدار با ˈالکساندر لوکاشنکوˈ رییس جمهوری بلاروس به آلمان سفر کرد و پس از دیدار با ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم این کشور، برای گفتگو با ˈفرانسوا اولاندˈ رییس جمهور فرانسه امروز سیزدهم خرداد ماه در کاخ الیزه حاضر شد.

** رقابت قزاقستان و بلاروس برای پذیرایی از پوتین در نخستین دیدار خارجی
...........................................................................................
با توجه به اهمیت کشوری چون روسیه در تعاملات خارجی بسیاری از جمهوری های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی – موسوم به کشورهای ˈخارج نزدیکˈ- به قدرت رسیدن مجدد پوتین در مسکو بهانه ای برای رقابت این کشورها فراهم آورد تا برای کسب میزبانی نخستین دیدار خارجی رییس جمهور روسیه تلاش کنند .
پیش از این نظربایف برای شرکت رییس جمهور روسیه در بیستمین سالگرد انعقاد قرار داد دوستی، همیاری و همکاری روسیه و قزاقستان و همچنین اجلاس جامعه همسود در ˈآستانهˈ در پنجم خرداد ماه دعوت به عمل آورده بود، اما اولویت سفر اروپایی پوتین موجب شد تا رییس جمهور روسیه ˈدمتیری مدودیفˈ نخست وزیر جدید را به جای خود روانه قزاقستان سازد.
با توجه به تاکید مکرر نظربایف بر لزوم امضای قراردادهای جدید بین مسکو و آستانه برای تمدید یا به روز رسانی مفاد منسوخ شده موافقتنامه های مربوط به اتحادیه گمرکی و فضای واحد اقتصادی در بیستمین سالگرد قرارداد مودت دو کشور که مستلزم حضور پوتین در قزاقستان بود، برخی رسانه های روسی حضور مدودیف در آستانه و اعلان سفر زود هنگام پوتین پس از بازگشت از اروپا (در روزهای 18 و 19 خرداد) به قزاقستان را در جهت دلجویی از این متحد مهم مسکو در آسیای مرکزی مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند.

** سفر پوتین به بلاروس؛ نشانه ای از اهمیت و اولویت پی گیری منافع مسکو در خارج نزدیک
........................................................................................................................
در حالی که پوتین با رد درخواست رییس جمهور آمریکا برای سفر به واشنگتن در اردیبهشت ماه گذشته، تحلیل ها را به سمت بازگشت دوباره روابط روسیه و آمریکا به وضعیت پرنوسان گذشته سوق داد، انتخاب مینسک به عنوان نخستین مقصد سفرهای خارجی پوتین بر این طرز تلقی صحه گذاشت که اوراسیاگرایی رهبری جدید روسیه با پایان دوران حکومت مدودیف، بازهم در اولویت اهداف راهبردی مسکو قرار گرفته است.
در دوره ریاست جمهوری مدودیف بسیاری از کارشناسان با تاکید بر حرکت تدریجی مسکو به سمت روابطی غیر رقابت زا و کم چالش با غرب به خصوص آمریکا، این روند را بر اساس نقطه نظرات شخصی رییس جمهور به نسبت لیبرال روسیه و تیم سیاست خارجی وی مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.
این در حالی است که اصرار پوتین بر تجدید نقش روسیه به عنوان میراث دار امپراتوری شوروی در فضای کنونی روابط بین الملل با توجه به مولفه های شخصیتی وی، خود به خود زمینه های اصطکاک رویکردها و رفتارهای خارجی مسکو با قدرت های غالب نظام بین الملل را پر رنگ تر از دوران مدودیف ساخته است.
بر این اساس می توان انتظار داشت که در دوران رهبری پوتین بر خلاف چهار سال اخیر مولفه های سیاسی- امنیتی و راهبردهای برتری جویی مسکو در برابر رقبای بین المللی به طور ملموس جایگزین برخی اولویت های مصالحه طلبانه و همگرایانه اقتصادی روسیه با غرب شود.
پوتین روز پنجشنبه یازدهم خرداد ماه در مینسک در پاسخ به پرسش خبرنگاران در زمینه چرایی انتخاب بلاروس به عنوان نخستین سفر خارجی خود اظهار داشته بود که سفر به کشور دوست و برادر بلاروس به عنوان نخستین سفر بین المللی در دوره جدید ریاست جمهوری بازتاب ماهیت ویژه روابط دو کشور است. رییس جمهوری بلاروس نیز به نوبه خود در دیدار با پوتین اعلام کرد که کشورش وفادارترین و نزدیک ‌ترین هم ‌پیمان مسکو بوده و باقی خواهد ماند.
پوتین در دیدار با لوکاشنکو با اشاره به کمک های اقتصادی پنج میلیارد دلاری روسیه به بلاروس در ماه های اخیر، بر پیوستگی منافع مسکو و مینسک در زمینه های گوناگون تاکید کرد و با همتای بلاروسی خود در خصوص طرح‌هایی برای توسعه صنایع مشترک خودروسازی و ساخت نیروگاه هسته ‌ای در بلاروس به رایزنی پرداخت.
رهبران دو کشور در بیانیه ‌ای مشترک اظهار کردند که مینسک و مسکو تلاش‌هایشان را به منظور جلوگیری از دخالت هرگونه طرف سوم در مسائل داخلی کشورهایشان و همچنین اعمال تحریم هایی احتمالی هماهنگ خواهند کرد. رییس جمهور بلاروس همچنین تاکید کرد که در خصوص ایجاد یک اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در اروپای شرقی – که قرار است بین کشورهای دوست روسیه نظیر بلاروس و اوکراین تشکیل شود- اختلافی میان مسکو و مینسک وجود ندارد.
با پایان سفر دو روزه به بلاروس، پوتین بر اساس برنامه از پیش اعلان شده از مینسک به منظور مذاکره با مرکل به شهر برلین آلمان سفر کرد.

** سفر به آلمان و فرانسه برای گفتگو بر سر اختلافات خاورمیانه ای
.................................................................................
در حالی که در برنامه اعلانی سفر رییس جمهور روسیه به اروپای غربی گفتگو بر سر همکاری های متقابل اقتصادی و تجاری نیز گنجانده شده بود، اما بی شک رایزنی در خصوص نقاط اختلاف جدی روسیه با دو کشور فرانسه و آلمان، بر سایر دستور کارهای ملاقات های پوتین سایه گستر بوده است.
قبل از آغاز سفر جاری پوتین، ˈیوری اوشاکوفˈ مشاور رییس جمهور روسیه، اعلام کرده بود که همکاری روسیه با اتحادیه اروپا، امنیت اروآتلانتیک و مشکلات منطقه ای، از محور گفتگوها بین پوتین و رهبران آلمان و فرانسه خواهد بود. بر اساس این اعلام همچنین مسائل مربوط به سپر دفاع موشکی ناتو، تحولات افغانستان، برنامه هسته‌ ای (صلح آمیز) جمهوری اسلامی ایران و اوضاع در سوریه بررسی شده و در خصوص اختلافات آشکار رایزنی به عمل خواهد آمد.
در آستانه سفر پوتین به آلمان و فرانسه، اظهارات اخیر چالش زای رهبران برلین و پاریس نشان داد که مهمترین نقطه اختلاف این کشورهای اروپایی با مسکو معطوف به تحولات سوریه بود و بخش اعظم رایزنی و گفتگوهای روسیه با آلمان و فرانسه به این موضوع اختصاص خواهد یافت.
در این پیوند پس از اعلان اخبار مربوط به کشتار مردم ˈحولهˈ در سوریه، مرکل با فاجعه بار خواندن اوضاع این کشور خواستار فعال تر شدن سازمان های بین المللی به ویژه شورای امنیت و تسریع در اقدام های جهانی برای پایان دادن به خشونت ها و کشتارهای سوریه شده بود.
همچنین اولاند در روزهای گذشته با تاکید بر موافقت فرانسه با کاربرد گزینه نظامی علیه دولت سوریه برای پایان دادن به خشونت ها در این کشور، خواستار ارایه مجوز این اقدام از طریق تصمیمات سازمان های بین المللی در سریع ترین زمان ممکن شده بود.
با توجه به این اعلان مواضع و همچنین مواضع مشخص مسکو در خصوص حمایت از دولت ˈبشار اسدˈ رییس جمهور سوریه، رایزنی های اروپایی پوتین همان گونه که بدان اشاره شد به صورت عمده به موضوع سوریه اختصاص یافت.
پس از گفتگو در خصوص تحولات سوریه، برگزاری نشست آتی مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 که مقرر گشته در مسکو برگزار شود نیز سبب شد تا برنامه هسته ای صلح آمیز ایران نیز در زمره اولویت های مذاکرات پوتین در اروپای غربی قرار گیرد و تلاش برای نزدیک سازی دیدگاه های سه کشور عضو گروه پنج به علاوه یک به بخش مهمی از مذاکرات پوتین با مرکل و اولاند مبدل گردد.
همچنین با وجود ناخرسندی شدید روسیه از دعوت نشدن مقامات این کشور به عنوان عضو ثابت در نشست‌ های ˈایسافˈ ( نیروهای بین‌ المللی کمک به امنیت افغانستان )، به گفته برخی منابع غربی تلاش برای رسیدن به اشتراک نظر با مسکو در خصوص تحولات اخیر افغانستان از جمله مهمترین محورهای مذاکرات رهبران فرانسه و آلمان با پوتین بوده است.

** مذاکرات اروپایی پوتین و نبود چشم اندازی برای تغییر رویکردهای روسیه در قبال سوریه
............................................................................................................
پیش از سفر پوتین به آلمان، ˈگیدو وسترولهˈ وزیر امور خارجه آلمان، در خصوص گفتگوهای رهبران برلین و مسکو ابراز داشته بود که روسیه بایستی در مواضع خود نسبت به رژیم اسد تجدید نظر اساسی به وجود آورد.
اما در آستانه ورود رییس جمهور روسیه به برلین، وستروله با کاستن از تندی اظهارات خود در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی ˈدی ولتˈ تصریح کرد که روسیه و سیاست این کشور در قبال رژیم اسد نقشی کلیدی برای معضل سوریه ایفا می‌کند. وزیر امور خارجه آلمان همچنین ابراز داشت که روسیه باید دریابد که کشورهای غربی علیه منافع راهبردی این کشور اقدام نمی‌کنند. این در حالی بود که پوتین پیش از آغاز سفر اروپایی خود اعلام کرده بود که مسکو سیاست خود را در قبال سوریه تغییر نخواهد داد. وی ضمن هشدار به کشورهای غربی ناخشنودی خود را از هرگونه اعمال فشار بر روسیه برای تغییر در مواضع مسکو در قبال تحولات سوریه اعلام کرده بود. علاوه بر این ˈدمیتری پسکوفˈ سخنگوی پوتین، نیز تاکید کرده بود که سیاست روسیه در قبال سوریه ، در ماه های اخیر از استمرار و تعادل برخوردار بوده و این روند تداوم خواهد یافت.
با توجه به اظهار نظرهای رهبران اروپای غربی پس از ملاقات های دو جانبه با پوتین به نظر می رسد کاسته شدن از تندی موضع گیری علیه سیاست های روسیه در زمینه حمایت از دولت دمشق تاییدی بر بی نتیجه بودن اعمال فشار بر پوتین برای تغییر مواضع در مقطع زمانی کنونی و تداوم سیاست عملگرایانه مسکو در قبال تحولات سوریه به شمار می رود.
تحقیق**م.م.ک**1358

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال