کد خبر: 80165022 (2641419) | تاریخ خبر: 13/03/1391 | ساعت: 17:16|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مسابقات یورو 2012؛ چالش بزرگ امنیتی برای لهستان

تهران - لهستان که به همراه اوکراین میزبان مسابقات یورو 2012خواهد بود، با بزرگترین چالش امنیتی خود در چند دهه اخیر روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ورشو، در حالی که صدها هزار هوادار از سراسر اروپا آماده سرازیر شدن به لهستان هستند، این کشور برای رویارویی با تهدیدها از آشوب اوباش گرفته تا تروریسم آماده می شود.
این مسابقات برای نخستین بار با شرکت 16 کشور در 2 کشور اروپای شرقی برگزار می شود که قبلا جزو بلوک شرق بوده اند.
هراس از وقوع اقدامات تروریستی در رخدادهای ورزشی از جمله این مسابقات که هر 4 سال یک بار در کشورهای اروپایی برگزار می شود، موجب شده که کشورهای میزبان تدابیر امنیتی را تشدید کنند. هر چند این امر لزوما به معنای روبرو شدن لهستان با تهدید های عمده نیست.
ˈبرونیسلاو کوموروفسکیˈ رییس جمهوری لهستان پس از دیدار اخیر با اعضای شورای امنیت ملی کشورش گفت: هیچ نشانه ای از وجود تهدید واقعی خارجی نسبت به امنیت کشور در جریان برگزاری مسابقات یورو 2012 وجود ندارد.
بازی های یورو 2012 در 8 ژوئن در ورشو آغاز می شود و در اول ژوییه در کی یف پایتخت اوکراین پایان می یابد.
با توجه به این موضوع که قرار است مجموعا 2300 پرواز چارتر و 13800 پرواز عادی تنها در فرودگاه ورشو به زمین بنشیند، حفظ امنیت آسمان ها مساله عمده ای به شمار می رود.
ˈآندری ایلکوفˈ رییس امنیت پرواز در فرودگاه ˈچاپینˈ ورشو گفت: انتظار می رود تمام رکوردهای ترافیک هوایی در ماه ژوئن شکسته شود. ما آماده ورود و خروج بالغ بر 60 هزار نفر در روز هستیم.
لهستان که کشوری کمونیستی به شمار می رفت، در سال 1999 عضو ناتو شد و به همین دلیل تمرین های هوایی مرتبط با مسابقات یورو 2012 را به همراه نیروهای نظامی کشورهای هم پیمان آمریکا برگزار کرد.
ارتش لهستان از 7 ژوئن تا 2 ژوییه به طور 24 ساعته عملیاتی را به اجرا درخواهد آورد به گونه ای که در آسمان هتل هایی که تیم ها در آنها مستقر هستند، زمین هایی که تیم ها در آنها تمرین می کنند و همچنین در روزهای برگزاری مسابقات در آسمان ورزشگاه ها، مقررات پرواز ممنوع به اجرا گذاشته خواهد شد.
به گفته ژنرال ˈلخ ماجوسکیˈ فرمانده نیروی هوایی لهستان، اگر ضرورت ایجاب کند، هواپیماهای نظامی اقدام به رهگیری، شناسایی، راهنمایی یا وادار کردن هواپیماها به فرود، شلیک تیر هشداردهنده و به عنوان آخرین اقدام انهدام هواپیماهایی خواهند کرد که این مقررات را نقض کنند.
همچنین از مجموع 9000 نیروی نظامی مامور حفظ امنیت در جریان برگزاری مسابقات، یک هزار نفر مامور دفاع هوایی خواهند بود و 9000 نفر نیز به عنوان ذخیره در حال آماده باش قرار خواهند داشت.
با اینکه شبح هواداران خشن لهستانی در جام جهانی 2006 در آلمان و یورو 2008 در اتریش مشاهده شد، اما نگرانی هایی در باره آنها در بازی هایی که در کشور خودشان برگزار می شود، وجود دارد.
بر اساس تخمین پلیس، در میان جمعیت 38 میلیون و 200 هزار نفری لهستان، حدود 5000 نفر اوباش تندرو وجود دارد. از هنگام سقوط کمونیسم در 20 سال پیش، اروپای شرقی شاهد افزایش دسته های اوباش بوده است. لهستان که از مدت ها پیش متهم به سهل انگاری بسیار زیاد در برخورد با این گروه ها بوده است، در پی بروز خشونت های سال گذشته دست به اقدام شدید علیه آنها زد.
اکنون پلیس می تواند به سرعت به موارد اوباشگری در استادیوم ها رسیدگی کند و به نظارت الکترونیک بر افرادی بپردازد که از حضور در ورزشگاه ها ممنوع هستند.
به گفته ˈمارک ژیالوسزینسکیˈ رییس پلیس لهستان بیش از 10 هزار افسر آماده تضمین امنیت مسابقات خواهند بود.
این گزارش می افزاید: بازی 12 ژوئن تیم لهستان در برابر روسیه که قبلا ارباب کشورهای اروپای شرقی شناخته می شد، سیاسی ترین بازی این مسابقات به شمار می رود. این در حالیست که مقام های لهستان نگرانی ها در باره بروز خشونت پیرامون این بازی ها را کم اهمیت ارزیابی می کنند.
لهستان همچنین در طول برگزاری این بازی ها کنترل مرزی با همسایگانش در اتحادیه اروپا یعنی آلمان، جمهوری چک، اسلواکی، و لیتوانی را که از سال 2007 لغو کرده بود، از سرخواهد گرفت.
همچنین هواداران فوتبال از کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا مانند روسیه به هر حال برای ورود به خاک لهستان نیازمند روادید ورود خواهند بود که کار جلوگیری از ورود افرادی را که دارای سابقه اوباشگری دارند، آسان تر خواهد کرد.
مترجمام**1486**1553

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال