کد خبر: 80204020 (2693122) | تاریخ خبر: 07/04/1391 | ساعت: 21:35|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

صالحی :

کشور عمان حافظ منافع ایران و سوئد حافظ منافع انگلیس خواهند بود

تهران - وزیر امور خارجه ایران گفت : از این پس کشور عمان حافظ منافع ایران و سوئد حافظ منافع کشور انگلیس خواهند بود .

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، ˈعلی اکبر صالحیˈ چهارشنبه شب در مسیر بازگشت از کشور قزاقستان در گفت وگو با خبرنگاران ، این مطلب را اعلام کرد .
وی در پاسخ به سووالی درباره وضعیت ایرانیان مقیم انگلیس با توجه به تصمیماتی که در دیدار با وزیر امور خارجه این کشور در حاشیه نشست افغانستان گرفته شده است ، اظهار داشت : وزارت امورخارجه ایران اقداماتی را انجام خواهد داد تا هموطنان مقیم در انگلیس با سهولت بیشتر و کمترین مشکل کارهای کنسولی خود را پیگیری کنند.
وزیر امور خارجه یاد آور شد: مباحث و تسیهلات دیگری نیز برای هموطنان مقیم این کشور در نظر گرفته شده است تا انها بتوانند با سهولت کارهای کنسولی خود را انجام بدهند ، حال باید ببینیم در آینده سیر تحولات چگونه خواهد شد .
وی همچنین در پاسخ به سووال دیگری در مورد اقدامات و پیگیری های وزارت امور خارجه در مورد اعدام 18 شهروند زندانی درعربستان ، ضمن ابراز تاسف از وقوع این حادثه گفت : این وزارتخانه در مورد این شهروندان پیگیری ها و اقدامات و تماسهای متعددی را انجام داده است.
وزیر امور خارجه پیگیری امور ایرانیان در خارج از کشور را یکی از اقدامات هر روزه و اصلی این وزارتخانه بیان و تصریح کرد: یکی از ابتدایی ترین و اصلی ترین وظایف بخشهای حقوقی و کنسولی وزارتخانه و همچنین سفارتخانه ها پیگیری امور مربوط به ایرانیان خارج از کشور است .
صالحی یادآور شد که بیش از هفتصد ایرانی زندانی در کشورهای جهان از شرق آسیا تا کشورهای حوزه خلیج فارس و دیگر کشورها سال گذشته با پیگیری وزارت امور خارجه ازاد شدند که این تعداد، رقم کمی نیست .
وی در عین حال تصریح کرد : متاسفیم که بعضی از هموطنان بدون توجه به برخی مسایل و رعایت نکردن ضوابط و قوانین ، اقداماتی غیر منطقی انجام می دهند و خود را در شرایطی خاص قرار می دهند .
وزیر امور خارجه افزود: البته زمانی که برخی در شرایط سخت قرار می گیرند می خواهند دنیا بسیج شود و هنگامی که از آنها سووال می کنیم که چرا اقدامات را انجام می دهند ، می گویند ما گمراه شده ایم .
صالحی از ایرانیان مقیم خارج از کشور خواست که آنها در هرکجا زندگی می کنند در چارچوب قوانین آن کشور عمل کنند و خلاف مقررات حرکتی را انجام ندهند .
وزیر امور خارجه یادآور شد: هیچ ایرانی به اعتبار زائر بودن و یا موضوع سیاسی داشته اعدام نشده است .
صالحی تصریح کرد : وزارت امور خارجه توافقنامه هایی برای استرداد مجرمان حقوقی و انتقال محکومان از عربستان پیشنهاد کرده است اما هنوز آنها موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام نکرده اند .
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: اگر توافقنامه مذکور به امضا ء برسد این موضوع در روند مشخصی قرار می گیرد و اگر مجرمی در این کشور وجود داشته باشد به ایران مسترد می شود و در کشور خود محکومیت را طی می کند .
صالحی اضافه کرد : وضعیت ما و عربستان شرایط پیچیده ای شده است و این موجب واکنش های در داخل کشور شده است .
وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به این سووال که ایا پادشاه عربستان برای شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهد که شهریور ماه امسال در تهران برگزار می شود دعوت شده است ،گفت : پادشاه عربستان دعوت شده است و دعوت نامه ایشان تحویل داده خواهد شد.
وی در پاسخ به سووال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران در نشست ژنو که در مورد مسایل سوریه است شرکت می کند گفت : هنوز در این خصوص هیچ چیز مشخص نیست .
1592
** شبد ** 1528/1336

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال