کد خبر: 81078164 (3891604) | تاریخ خبر: 17/12/1392 | ساعت: 18:57|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

فیس بوک در برخی استان ها رفع فیلتر شد؟

تهران-ایرنا- چندروزی است که شبکه اجتماعی فیس بوک در شهرستان پلدختر رفع فیلتر شده است.

یک بام و دوهوای فیلترینگ فیس بوک حتی وزیر خارجه سوئد را که به تازگی به ایران سفر کرده، شگفت زده می کند تا آنجا که بعد از بازگشت نوشته بود: در ایران اتفاق شگفتی افتاده است، مسئولان ارشد کشور صفحه فیس بوک را غیرقانونی اعلام و فیلتر کرده اند، اما همان مسئولان خودشان با «فیلتر شکن» وارد فیس بوک شده اند و صفحه باز کرده اند و با مردمی که آنها هم با فیلترشکن وارد فیس بوک می شوند، ارتباط برقرار می کنند!
نظرسنجی ˈاسحاق جهانگیریˈ معاون اول رئیس جمهوری در فیس بوک درباره موضوع مهم هدفمندی یارانه ها، شاهد دیگری بر دغدغه های فیس بوکی است. او به تازگی انتشار مطلبی در صفحه شخصی فیس بوک خود ضمن اشاره به قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای فاز دوم آن، از «مردم» فیس بوکی ها درخواست کرده بود نظر خود را در خصوص میزان کف درآمد برای تعیین مرز یارانه بگیران و دهک هایی که از دریافت یارانه حدف خواهند شد، بیان کنند!
حالا دیگر شاید فیلتر بودن یا نبودن فیس بوک چندان مهم نباشد؛ آن هم در جایی که فیس بوک خود درگیری بودن یا نبودن است.
چندی پیش محققان دانشگاه «پرینستون» آمریکا در تحقیقی به این نتیجه رسیدند که شبکه اجتماعی فیس بوک احتمالاً تا سال 2017، 80 درصد از کاربران خود را از دست می دهد. گرچه در آن زمان واکنش های فیس بوک به این نتیجه تحقیق طنزآلود و تمسخر آمیز بود، اما خرید 19 میلیارد دلاری اخیر فیس بوک برای حاکمیت در سیستم های پیام رسانی موبایلی حکایت از آن دارد که فیس بوک دارد برای ماندن تلاش می کند.
حال این سوال ها پیش می آید که آیا بستر برای رفع فیلتر فیسبوک در کشور فراهم شده است؟ آیا رفع فیلترینگ فیسبوک در پلدختر اتفاقی بوده یا نه؟ آیا در نقاط دیگر کشور این اتفاق هم افتاده و واقعا دلایل این اتفاق چیست؟اگر فیسبوک فیلتر است چرا دولتمردان می توانند در این شبکه اجتماعی فعالیت کنند؟
شبکه فیسبوک شبکه ای که حتی صاحبان اینترنت و دشمنان ما از مضرات آن کاملا آگاه هستند، تا آنجایی که ˈباراک اوباماˈ در یک برنامه تلویزیونی می گوید: ˈمن به دخترانم اجازه نمی دهم که عضو فیس بوک شوندˈ.
این سیکل از ابتدای دولت یازدهم تا به حال بارها طی شده است؛ یک اظهار نظر دولتی درباره رفع فیلتر فیس بوک، یک تکذیب و البته کارگروهی که گویا تا به حال هیچ وقت موضوع رفع فیلتر فیس بوک را بررسی نکرده است و اتفاقا شش وزیر هم عضو آن هستند.
گفتنی است فیسبوک از سال 88 به بعد در سراسر کشور فیلتر می باشد.
پس ار رفع فیلتر فیس بوک در برخی از شهرستان ها و استان ها ،این بار شبکه اجتماعی فیس بوک در کرمان و همدان هم رفع فیلتر شد؛ این در حالی است که امسال در مورد رفع فیلتر شدن فیسبوک در ایران حرف وحدیث های زیادی در رسانه های مختلف پخش شد.
منبع: پارسینه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال