کد خبر: 81499730 (4498355) | تاریخ خبر: 20/11/1393 | ساعت: 13:9|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بررسی روزنامه های ایران/ دوشنبه 20 بهمن 1393

تحلیل سخنان رهبر انقلاب درباره توافق هسته یی

تهران-ایرنا-روزنامه های امروز ایران ضمن بازتاب سخنان روز گذشته (یکشنبه) رهبر معظم انقلاب در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش، به تحلیل و ارزیابی آن پرداختند. بسیاری از روزنامه نگاران، سخنان آیت الله خامنه ای را مُهر تاییدی بر دیپلماسی دولت یازدهم در موضوع هسته یی دانستند.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز دوشنبه 20 بهمن 1393 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

*** بازتاب متفاوت سخنان رهبری در خصوص مذاکرات هسته یی
روزنامه ی «فرهیختگان» در یادداشت «پیام های صریح رهبر انقلاب درباره مذاکرات هسته ای» نوشت: در شرایطی که تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران در شهر مونیخ آلمان مشغول مذاکره بر سر برنامه هسته ای کشورمان به ویژه با کشورهای آمریکا و فرانسه بود، بیانات دیروز مقام معظم رهبری در جمع افسران نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالروز 19 بهمن ماه، از ابعاد و زوایای مختلف قابل تحلیل و بررسی است.
به نوشته ی فرهیختگان، در تحلیل محتوا، سخنان رهبر معظم انقلاب را می توان از پنج نکته کلیدی و زاویه مورد ارزیابی قرار داد: مقام معظم رهبری در سخنان روز گذشته خود حمایت رسمی خود از تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران را تکرار کردند و با این اعلام حمایت می توان گفت تیم مذاکرات هسته ای ایران، به نمایندگی از کلیت نظام در حال مذاکره با گروه 1+5 است و تمامی رفتار، گفتار و تصمیمات این تیم مورد تایید کلیت نظام است.
روزنامه ی «آرمان» هم در یادداشت «توافق مهم است؟» اظهارات رهبر معظم انقلاب را سرنوشت ساز خواند و نوشت: اظهارات مهم و سرنوشت ساز رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص موضوع هسته ای ایران نقشه راهی است که ایشان برای طرف های مذاکره کننده ایرانی و 1+5 ترسیم فرموده اند و با این اظهارات صریح مسیر مذاکرات وارد مرحله حساسی خواهد شد. در طول سال های اخیر اظهارنظرهای کاملاً متناقضی در خصوص روند مذاکرات هسته ای چه از سوی طیف های سیاسی داخل و چه از سوی طرف های مذاکره کننده صورت گرفت. این اظهارات مبهم و غیرشفاف نقشه راه مذاکرات را دستخوش ابهام و ملت ایران را دچار یک سلسله دلنگرانی ها کرد که این دلنگرانی ها کاملاً بجا و مشروع است. اگرچه رهبر معظم انقلاب موضعی کاملاً شفاف در خصوص مذاکرات هسته ای داشته اند و این رهنمودها همواره به عنوان قطب نمای حرکت تیم مذاکره کننده هسته ای تلقی می شود اما اظهارات اخیر ایشان در جمع پرسنل نیروی هوایی مفهوم کاملاً جدی و در عین حال جدیدی دارد.
بر اساس پیش بینی آرمان، اکنون توپ در زمین کشورهای 1+5 است و این کشورها تا 10 تیر ماه آینده که سقف نهایی مذاکرات است فرصت دارند تا ثابت کنند که قادر به اتخاذ تصمیمهای کلان هستند. لذا تا 10 تیر ماه اگر توافق بر اساس نقشه راه رهبر معظم انقلاب حاصل شود همه طرف های مذاکره کننده به هدف نهایی خود که همان برد- برد است خواهند رسید.
روزنامه ی «شرق» نیز ضمن انتشار گزارشی از بیانات دیروز رهبری، سرمقاله ی خود را نیز با عنوان «برگ برنده حضور در لابی های جهانی» به موضوع گفت و گوهای هسته یی اختصاص داد.
به نوشته ی شرق، سخنان بااهمیت مقام معظم رهبری در دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای و تاکید بر «توافق خوب» نیز علاوه بر دادن دست بالا به مذاکره کنندگان، «دلواپسان» داخلی را که از کارگزاران اجرایی و پشتیبانان فکری دولت های نهم و دهم هستند را تا مدتی هرچند کوتاه، به تامل واخواهد داشت؛ آنها که برای فراموشی عملکرد خلاف منافع ملی خود در هشت سال دولت احمدی نژاد و مانع تراشی بر سر موفقیت دولت یازدهم در مساله هسته ای، از مراکز پرتعداد رسانه ای خود بهره می گیرند تا فضا را غبارآلود کنند. با این حال مسوولان ارشد نظام و دولت، با انسجام در حال ایجاد فرصت برای پیشبرد مذاکرات در راستای منافع و مصالح ملی هستند.
روزنامه ی «قانون» هم در یادداشتی با تیتر «رهبری بر بهانه گیری ها خط بطلان کشید» می نویسد: شاید این سوال پیش بیاید که توافق بد، چه توافقی ممکن است باشد؟ پاسخ این سوال را تنها باید از مقام معظم رهبری پرسید و حتی شخص وزیر امور خارجه کشور هم نمی تواند دقیق بگوید که چه پارامتر هایی توافق را بد یا خوب می کند. اما بر اساس چارچوب های سیاست خارجی، حقوق بین الملل و حقوقی می توان خطوطی برای توافق خوب و بد در نظر گرفت. اگر توافقی در راستای منافع ملی باشد، توافق خوبی خواهد، اما اگر خلاف امنیت ملی کشور باشد بنابراین منافع ملی و امنیت ملی کشور خطوط توافق هسته ای را مشخص می کند. اما اگر دنبال جواب و خطوطی دقیق تر و روشن تر هستید تنها مقام معظم رهبری می تواند آن را ترسیم کند.
قانون افزود: ... صحبت های روز گذشته شان کاملا در جهت حمایت از تیم دیپلماسی و مذاکره کننده بود و باعث خوشحالی ملت ایران شد. مقام معظم رهبری برای چندمین بار مهر تاییدی بر روند مذاکرات و مقامات ارشد مذاکره کننده کشور زدند. این در شرایطی است که مجموعه دولت نهم و دهم، از سرمداران، مجریان و طراحان تلاش دارند در فضای باز سیاسی این روزها، موفقیت ها و پیشرفت های تیم دیپلماسی کشور را زیر سوال ببرند. آنها در حالی چنین اقداماتی دارند که در زمان دولت شان رسانه ها، دانشگاهی ها و کارشناسان امور خارجه کشور اجازه صحبت کردن درباره مذاکرات هسته ای و روند آن نداشتند.
«ایران» هم در خصوص اظهارات حضرت آیت الله خامنه ای نوشت: بیانات رهبر معظم انقلاب در حمایت از تیم مذاکره کننده و تأکید بر تلاش تیم هسته ای برای احقاق حقوق جمهوری اسلامی، پیامی روشن به طرف مقابل برای خودداری از سیاست فریب در پشت لبخندهای دیپلماتیک بود. این اظهارات مسیر آتی مذاکرات را به نحو روشنی تبیین کرد. همچنین این موضعگیری رهبری در شرایطی صورت گرفت که بدون تردید امریکا درصدد اتلاف وقت برای متقاعد کردن گروه های مختلف داخلی و همپیمانان خارجی مانند رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس است از این رو تفاهم هسته ای را در دو مرحله دنبال می کند. فرصتی که می تواند زمانی را برای طرح زیاده خواهی ها و چانه زنی های طرف مقابل در آینده فراهم کند. امریکا اکنون با یک انتخاب ساده که همانا احترام به حقوق هسته ای ایران و همچنین اتخاذ رویکرد غیر گزینشی و پرهیز از رویه تبعیض آ میز با ایران است، می تواند چالش خود ساخته را بسرعت برطرف نماید چه آنکه مذاکره و گفت وگوی دو سر برد تنها در پرتو احترام و رعایت حقوق یکدیگر به دور از تبعیض، فرافکنی و افزون خواهی، دستیابی به توافق را محتمل می کند.
در میان روزنامه هایی که اظهارات رهبر معظم انقلاب را مهر تاییدی بر مذاکرات هسته یی ایران عنوان کردند، برخی از روزنامه ها نیز تلاش کردند تا با بازتاب گزینشی اظهارات ایشان درباره ی مذاکرات، بار دیگر مخالفت خود را با سیاست هسته یی دولت یازدهم آشکار سازند. این روزنامه ها تلاش کردند تا آن بخش از اظهارات رهبری در خصوص ضرورت «یک مرحله ای بودن توافق هسته ای» و مخالفت با «توافق بد» را برجسته سازند.
روزنامه ی «جوان» در تیتر نخست خود به نقل از حضرت آیت الله خامنه ای نوشت: «توافق فقط یک مرحله ای و غیر قابل تفسیر»
جوان همچنین در «توافق دو مرحله ای چرا قابل پذیرش نیست؟» نوشت: نخستین نکته مورد اشاره معظم له، مسئله عدم موافقت با «توافق بد» بود. در این بیان ایشان اشاره ای وجود داشت مبنی بر آنکه «امریکایی ها مرتباً می گویند توافق نکردن بهتر از توافق بد است». در مقابل این جمله ای که به کرات از زبان مقامات کاخ سفید بیان می شود، جمله ای گاه از برخی تریبون های داخلی شنیده می شود که از جهاتی قابل تأمل است: «هر توافقی بهتر از عدم توافق است.» اکنون جای این پرسش است که چرا درست زمانی که دشمن دقیقاً منافع خود را ملحوظ می دارد، برخی در داخل چنین ساده لوحانه منافع ملی را به هیچ می انگارند و حاضرند همه دستاوردها و منافع ملت را به پای مطامع زودگذر خود قربانی کنند؟
«توافق روی کلیات و سپس جزئیات قابل قبول نیست» نیز تیتر نخست روزنامه ی «کیهان» بود.
کیهان گزارش خود از اظهارات رهبری را اینگونه آغاز کرد: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با اشاره به برخی مباحث مطرح شده درخصوص توافق دو مرحله ای که ابتدا توافق بر اصول کلی و بعد از مدتی توافق بر جزئیات باشد، خاطرنشان کردند: چنین توافقی پسندیده نیست زیرا با تجربه ای که از رفتار طرف مقابل داریم، توافقِ صِرف در کلیات، وسیله ای خواهد شد برای بهانه گیری های پی در پی در جزئیات.
«سیاست روز» هم ضمن انتشار گزارشی با همین محور، در یادداشتی به تعبیر اظهارات رهبری پرداخت و نوشت: سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش و پدافند هوایی درباره گفت و گوهای هسته ای، آن هم در روزهای دهه فجر و در آستانه 22 بهمن روز پیروزی انقلاب اسلامی، تله ای که آمریکایی ها در گفت و گوهای هسته ای تعبیه کرده بودند، مهار کرد. مدتی بود که غرب به ویژه آمریکایی ها سعی داشتند با دو مرحله ای کردن توافق هسته ای میان ایران و 1+5، امتیازهای بیشتری را از این توافق احتمالی برای خود به دست آورند. آنها اصرار داشتند که ابتدا بر سر کلیات با ایران به توافق برسند و سپس به جزئیات توافق بپردازند. نام مرحله اول توافق را هم، توافق سیاسی گذاشته بودند، این احتمال وجود داشت که پس از توافق بر سر کلیات، جزئیاتی که از سوی آمریکا مطرح شده و می شود، بسیار فراتر از آن چیزی خواهد بود که در جریان گفت وگوهای هسته ای وجود داشته است.

*** ایران در محاصره ی معضل های زیست محیطی
خشکسالی، کمبود بارش، آلودگی شدید هوای برخی شهرها و ده ها مشکل دیگر، ایران را به محاصره ی خود درآورده است. توجه به معضل ها و تلاش دولت در برطرف ساختن مشکل های زیست محیطی کشور، روزنامه ها را نیز بر آن داشته تا رسالت خود در امر اطلاع رسانی و هشدار در خصوص این مشکل ها را با انتشار گزارش هایی به انجام رسانند.
«آی شهر، چهره آبی ات پیدا نیست!‏» عنوان گزارش روزنامه ی «اطلاعات» است که در آن به آلودگی شهر اصفهان اشاره کرد.
به نوشته ی اطلاعات، آلودگی هوا جزء جدایی ناپذیر مشکلات کلانشهرها شده است و کمتر روزی در سال را تجربه می کنیم که متاثر از نتایج منفی این پدیده نوظهور در کلانشهرها نباشد. این معضل همیشه در زمستان ها به دلیل وقوع وارونگی هوا شدت می یابد، تا جایی که شمار روزهای سالم در چند سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرده است. کلانشهر اصفهان نیز به دلیل تجمع صنایع و دارا بودن نشان استان صنعتی کشور بر پیشانی خود، چند سالی می شود که درگیر این چالش جدی شده است. از سوی دیگر افزایش شمار خودروهای شخصی و عدم توسعه متوازن حمل و نقل عمومی و تاخیر در بهره برداری از طرح قطار شهری باعث شده است که شاخص آلایندگی در شهر اصفهان روز به روز به وضعیت بحران نزدیک شود، تا جایی که در چند ماه گذشته اقدامات مقطعی همچون تعطیلی چندروزه صنایع آلاینده انجام گرفته است تا از شدت این بحران کاسته شود. سال گذشته نیز به دستور دادستان اصفهان، همه مشعل های مازوت ساز نیروگاه های استان اصفهان پلمپ شد، تا خطرات ناشی از سوخت مازوت برای شهروندان به صفر برسد.
«رسول زرگرپور» استاندار اصفهان، با تاکید بر این که محیط زیست عامل پیونددهنده نسل های امروز و آینده است، به نفیسه یزدانی، گزارشگر روزنامه اطلاعات در اصفهان می گوید: این موضوع از نظر مدیریتی موضوعی فرابخشی است و تفکیک ناپذیرترین مبحث به شمار می رود. مشارکت همگانی در حفظ محیط زیست از دید تدوین کنندگان قانون اساسی کشورمان مغفول نمانده است و فقط 6 کشور در دنیا هستند که این اصل را در قانون اساسی خود آورده اند که اگر خوب به آن عمل شود، مشکل زیست محیطی در کشور نخواهیم داشت. دولت یازدهم نخستین دولت پس از انقلاب اسلامی است که برنامه توسعه اجتماعی برای احیای توسعه متوازن زیست محیطی ارائه کرده و می خواهد آن را تحقق ببخشد.
روزنامه ی «اعتماد» هم در گزارش مفصلی از آلودگی هوای شهر اهواز و گزارش خانه به خانه ی مردم از پشت رایانه ها در شبکه های اجتماعی خبر داد.
اعتماد نوشت: گرد و خاک خوزستان، دیگر تنها در کوچه ها و خیابان های شهرهای این استان جولان نمی دهد، سونامی ای شده است برای خودش و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را مانند همه روزهایی که خاک، اهواز را می گرفت، پر از گرد و خاک کرده است. اعتراض خوزستانی ها این بار نه در خیابان و روی پل های شهر، که در شبکه های اجتماعی به چشم می آمد؛ اعتراضاتی که به فریادهای آدم هایی می مانست که در حال دفن شدن زیر آوارند؛ آواری بی صدا که آرام آرام، خانه و شهر و زندگی شان را مدفون می کند. کاربری در توییتر می نویسد: «ما داریم تو این خاک خفه می شیم» و دیگری می نویسد: «خوزستان زنده زنده داره دفن میشه». شاید اگر گرد و غبار هم اجازه می داد، دیگر شاهد جمع شدن و شکل گرفتن زنجیره انسانی روی کارون توسط مردم نبودیم، که فضای مجازی و انتشار عکس هایی که گاهی با ساده ترین گوشی های همراه گرفته می شوند، باعث شده خوزستانی ها موج خوبی را در فضاها و شبکه های مجازی ایجاد کنند؛ موجی برای رساندن صدای خود به گوش متولیان زندگی شان. مدارس، دانشگاه ها و ادارات اهواز تعطیل شده است. ستاد بحران در اهواز جلسه تشکیل داده و بر اساس غلظت گردو غبار، علاوه بر مدارس و مراکز آموزش عالی، ادارات را هم تعطیل کرده است.
این روزنامه در ادامه با مسوولان شهر اهواز به گفت و گو نشست و از ادامه ی این وضعیت تا پایان هفته سخن گفت.
روزنامه ی «شهروند» هم گزارش امروز خود را به آلودگی هوای شهرهای اهواز و ماهشهر اختصاص داد به نقل از مدیر کل محیط زیست استان خوزستان نوشت: منشا گرد وغبار باید داخلی باشد، شروع آن از محور اهواز، ماهشهر و هندیجان بوده و به نظر می رسد که داخلی است. البته هنوز تصاویر ماهواره ای که مسیر حرکت بادهایی که گرد وغبارها را به خوزستان آوردند، به دستمان نرسیده، اما پیش بینی می کنیم منشا گرد وغبار به دلیل وزش باد از جنوب شرقی استان، داخلی است. در محدوده ای که وزش باد آغاز شده، دشت هایی وجود دارد که با بارندگی مرطوب شده و حالت گل پیدا می کنند، متاسفانه به دلیل نیامدن باران، این محدوده کاملا خشک شده و به همین دلیل به کانون گردوغبار تبدیل شده است.
روزنامه ی «هدف و اقتصاد» هم در صفحه ی نخست خود از اینکه «وضعیت ذخایر آب قرمز است» خبر داد.
هدف و اقتصاد با اشاره به اظهارات «حمید چیت چیان» وزیر نیرو نوشت: در سال های اخیر با کمبود شدید بارندگی در کشور روبرو شده ایم و منابع آبی به شدت کاهش یافته است به طوری که پوشش برفی و حجم آب مخازن سدها به شدت کاهش یافته است. دولت برای سال آینده اعتبار خوبی در این بخش پیش بینی کرده که باید از این اعتبار به درستی استفاده شود. نباید هیچگونه خدشه ای به حقابه کشاورزی مردم وارد شود، اما باید این را در نظر گرفت که اگر بارش ها کم باشد، حقابه نیز کم می شود. اولین کار مدیریت مصرف است که مهمترین راهبرد ماست و این در بخش های مختلف است؛ صنایع می توانند با تصفیه آب مصرفی خود و برگردان آن به چرخه تولید، چند بار از آن استفاده کنند. در کشاورزی با اصلاح الگوی کشت و آبیاری قادر هستیم میزان مصرف آب را کاهش دهیم. وی اضافه کرد: اگر در کشت صیفی جات شیوه کشت را به صنعتی و گلخانه ای تبدیل کنیم، میزان مصرف آب یک دهم خواهد شد و اگر در باغات و مزارع، شیوه آبیاری را به سمت آبیاری تحت فشار تبدیل کنیم، میزان مصرف آب به یک سوم تقلیل پیدا می کند.

*** کاهش نرخ سود بانکی در ایستگاه توقف؟
سرنوشت تصمیم کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به عنوان یکی از موضوع های چالش برانگیز اقتصادی دولت، هنوز روشن نشده است. برخی روزنامه ها به بررسی این موضوع پرداختند و پیش بینی کردند تا پایان امسال کاهش نرخ سود بانکی صورت نمی گیرد.
روزنامه ی «تفاهم» نوشت: با وجود طرح چند باره الزام کاهش مجدد نرخ سود بانکی با ادامه روند نزولی تورم در ماه های گذشته، شواهد نشان می دهد که تصمیم گیری برای این مهم تا پایان سال جاری منتفی شده و به سال آینده محول خواهد شد. بعد از اینکه با کاهش نرخ تورم از حدود 40 درصد در سال 1392 به حدود 30 درصد در فروردین ماه امسال، بانک مرکزی با مشارکت بانکها نرخ سود بانکی که به طور مخربی در حال رشد بود را ساماندهی و برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد، در ادامه با توجه به سیر نزولی تورم، کاهش مجدد نرخ سود از سوی مقامات بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مورد تاکید قرار گرفت. در حالی که در نیمه اردیبهشت ماه سال جاری دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر نرخ 10 درصد برای سودهای روزشمار و 22 درصد برای سپرده های یکساله جهت اجرا در بین بانکها ضروری شد که شاید حدود یکی دو ماه به این مصوبه در بین بانکها عمل شد و در ادامه حتی بانکهای بزرگ نیز به سمت مسیر قبلی و دریافت سپرده های گرانقیمت تغییر جهت دادند.
به بیان تفاهم، درحالی که بسیاری منتظر تصمیم گیری برای کاهش نرخ سود بانک بودند با حدود 45 روز مانده به اتمام سال و شرایط خاص بانکها در این دوره زمانی به نظر نمی رسد چنین موضوعی در دستور کار شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی قرار گیرد. این در حالی است که یکی از مدیران عامل بانکها اعلام کرد که تاکنون بحثی در رابطه با کاهش نرخ سود بانکی مطرح نشده و بعید است تا آخر سال تغییراتی داشته باشد .
«دنیای اقتصاد» هم در گزارش «مانع پنهان کاهش سود بانکی» به بررسی علل و عوامل کاهش نیافتن سود بانکی اشاره کرده است.
به تحلیل این روزنامه، اطلاعات صورت های مالی بانک ها نشان می دهد با وجود کاهش نرخ تورم یک مانع پنهان بر سر راه کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد. بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد با وجود آنکه بانک مرکزی در اردیبهشت امسال سپرده گیری بالای یکسال را برای شبکه بانکی ممنوع و سقف نرخ سود سپرده ها را بالای 22 درصد تعیین کرد در عین حال نسبت سپرده های 5 ساله در شبکه بانکی بیش از 50 درصد است. به نظر می رسد با وجود این تعهد بلند مدت به دلیل آنکه هزینه پول کماکان برای شبکه بانکی بالا است امکان کاهش نرخ سود در شرایط کنونی برای بانک ها فراهم نباشد.
دنیای اقتصاد افزود: تصویری که از صورت های مالی بانک ها منعکس می شود نشان از دارد که سپرده های بلندمدت در حکم مانعی هستند که اجازه نمی دهند سیاست تعدیل نرخ سود با واقعیت های تورمی موجود منطبق شود. در واقع تعهدات گذشته بانک ها مانع پنهانی در جهت همراهی خودکار کاهش نرخ سود متناسب با تورم است. بنابراین سیاست گذاری پولی اگر قصد داشته باشد بدون در نظر گرفتن این مانع پنهان اقدام به تعدیل مجدد نرخ سود کند در بهترین حالت این تعدیل نرخ در بخش سپرده ها رخ خواهد داد و کاهش نرخ سود تسهیلات که هدف تبعی کاهش نرخ سود سپرده ها به دلیل هزینه بالای ناشی از تعهدات بلندمدت قابلیت تحقق ندارد. بالا ماندن نرخ سود تسهیلات بانکی موضوعی است که سبب افزایش هزینه تامین مالی بنگاه ها شده و می تواند علاوه بر تعمیق رکود بخش تولید، سببی برای افزایش تورم شود. طبیعی است هنگامی که به بیش از 100 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی ظرف سال های نزدیک آینده، سودی حداقل 22 درصدی تعلق بگیرد و متناسب با این نقدینگی که به عنوان منابع بانک ها است، تسهیلاتی با نرخ های به مراتب بالاتر توسط بانک ها اعطا گردد، حجم عظیمی از نقدینگی به وجود خواهد آمد که به دلیل عدم رشد اقتصادی و رکود بخش مولد، تورمی ادامه دار و مزمن گریبان گیر اقتصاد کشور ظرف سال های پیش رو خواهد بود.

*** از «طعم شیرین خیال» تا «مزار شریف»
دو فیلم «طعم شیرین خیال» و «مزار شریف» از فیلم های راه یافته به جشنواره ی فجر امسال هستند که روزنامه ی «مردم سالاری» در ویژه نامه ی «جشنواره فیلم فجر» خود به تحلیل و بررسی آن ها پرداخته است.
مردم سالاری با «مسعود رایگان» بازیگر فیلم مزار شریف که روایت شهادت «محمود صارمی» خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به دست نیروهای طالبان در افغانستان از زبان «مهر الله مددشاهسون» دیپلمات ایرانی است، به گفت و گو نشست.
رایگان در خصوص بازی نقش مددشاهسون، گفت: ما شاهسون را به عنوان یک کاراکتر نوشتیم و در فیلمنامه گنجاندیم این کاراکتر به عنوان کاراکتری که مابه ازای بیرونی دارد وقتی ما داریم وارد دنیای نمایش می شویم انگار ما به ازای خارجی آن را کنارگذاشتیم و حالا چیزی را که در روی کاغذ خلق شده است را بازی می کنیم . مابه ازای خارجی بخش تحقیقات آن است بخش مصاحبه هایی که با ایشان شده است. من باشاهسون ملاقاتی نداشتم زیرا مابه ازای درونی شاهسون کاراکتری است که آقای یاری نقش آن را بازی می کند و من با او ارتباط برقرار می کنم چون این شخصیت به خوبی نوشته شده است . شک و شبهه ای را که شاهسون ایجاد کرده است برای من جای سوال دارد نه اینکه چه بر او گذشته است او شک وشبهه برای من به وجود آورده است و بنابراین من از او می پرسم که این مدارک چیست که تو توانستی ازآنجا زنده بمانی هر آدمی می تواند شک کند شما هم می توانید شک کنید.
این روزنامه همچنین در نقد طعم شیرین خیال می نویسد: «طعم شیرین خیال» به عنوان جدیدترین اثر سینمایی کمال تبریزی است که تنها به واگویه هایی از دغدغه های ذهنی فیلمساز همراه با شعارهای گل درشت و بی هویت بدل شده است. داستان «طعم شیرین خیال» از زبان دختری به نام شیرین با بازی نازنین بیاتی روایت می شود. فیلمی که مضمون اصلی آن در حمایت از محیط زیست است و به شدت سفارشی و شعارزده به مرحله تولید رسیده و به نوعی مانیفستی برای دغدغه های ذهنی فیلمساز محسوب می شود. مانیفستی که به هیچ عنوان نمی تواند برای مخاطبانش جذاب باشد و مسلماً مخاطبان عام سینما هیچ ارتباطی نمی توانند با این فیلم برقرار کنند. کمال تبریزی برخلاف اغلب ساخته های پیشین خود این بار سراغ سوژه ای آمده که بسیار خنثی است و در جامعه امروز ایران هیچگونه جایگاهی ندارد. سوژه ای که شاید تنها برخی از شبه روشنفکران بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و مسلماً عامه مردم نه با رویکردهای جدید این فیلمساز ارتباطی برقرار می کنند و نه این اثر می تواند در جامعه ایران دست به یک فرهنگسازی برای توجه به طبیعت و حفظ منابع طبیعی شود.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم** 9283**2054

انتهای پیام /*