کد خبر: 82466755 (5887837) | تاریخ خبر: 26/12/1395 | ساعت: 12:5|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در گفت وگو با ایرنا/

تحلیلگر عراقی:طرح ایجاد منطقه امن در سوریه یک طرح شیطانی است

بغداد- ایرنا- نویسنده و کارشناس سیاسی عراق، با بیان اینکه دولت جدید آمریکا درصدد تنش آفرینی در منطقه است، طرح آمریکایی ها را در ایجاد مناطق امن در سوریه یک طرح شیطانی توصیف کرد، طرح ترامپ در ممنوعیت سفر شهروندان 6 کشور اسلامی به آمریکا را مضحک خواند و گفت: آمریکا از روند دوستی میان ملت های ایران و عراق نگران است.

'هاشم الکندی' روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا، ابتدا درباره موضوع فهرست 6 کشور مورد نظر دونالد ترامپ که شهروندانش را از سفر به آمریکا منع کرده است، گفت: مگر نه اینکه ترامپ اذعان دارد، داعش مولود دولت اوباماست، پس چرا مسلمانان را به تروریسم متهم و مجازات می کند؟
وی افزود، تصمیم دونالد ترامپ در ممنوعیت سفر اتباع 6 کشور اسلامی به آمریکا، مضحک است، زیرا شخص ترامپ خود گفته است که داعش مولود دولت دمکرات باراک اوباما بوده است.
وی ادامه داد، آنچه در این تصمیم خنده آور است، اینکه اسامی کشورهایی نهاده شده که امروز در صف اول مبارزه با تروریسم و یا قربانی تروریسم هستند.
به گفته الکندی، دولت ترامپ حامیان اصلی تروریسم را نادیده گرفته که اولین آنها خود دولت باراک اوباما است که به گفته ترامپ عامل ایجاد داعش بوده است.
الکندی گفت که ترامپ از اولین روز شروع کار خود به عنوان رییس جمهور به دنبال دامن زدن و تنش بین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با جمهوری اسلامی ایران بوده است.
وی هدف این کار را رونق بخشیدن به بازار فروش سلاح آمریکایی دانست و افزود: برای همین ترامپ مدعی نگرانی در خصوص موشک های ایرانی و توانمندی تخریبی این موشک بر روی تاسیسات نفتی و کاخ های شیخ نشین های خلیج فارس شد.
به گفته وی، دونالد ترامپ به صراحت قبلا گفته بود که کشورهای دیگر از جمله حاشیه نشین های عرب خلیج فارس باید در قبال حمایت آمریکا از آنها، پول بدهند.
این کارشناس سیاسی عراقی ادامه داد که امریکا در عین حال درصدد تنش آفرینی با ایران است و این را در نزدیک شدن یگان هایی از نیروی دریایی آمریکا به آب های بین المللی ایران شاهد بودیم که با برخورد قاطع نیروهای دریایی ایران مواجه شدند.
وی تهدید هر از گاه واشنگتن به نقض یا لغو توافق هسته ای را در همین راستا خواند و گفت :با وجود همه این شواهد، اما آمریکا مایل به جنگ با ایران نیست، زیرا می داند که شاید تصمیم شروع جنگ را در اختیار داشته باشد، اما قادر به پایان آن نخواهد بود.
این کارشناس و نویسنده عراقی تاکید کرد که آمریکا نمی تواند تبعات این جنگ را بر همپیمانانش بویژه رژیم اشغالگر اسراییل تحمل کند.
هاشم الکندی درباره سوریه نیز گفت که رییس جمهور جدید آمریکا درصدد امتداد نفوذ خود به سوریه و موازانه قدرت در برابر روسیه است که در پاره ای موارد به صورت بمباران و حذف برخی سرکرده های تروریسم که در گذشته با آمریکا مرتبط بودند صورت گرفت تا همه اطلاعات را پاکسازی کرده باشد.
وی یکی دیگر از طرح های امریکا در سوریه را ایجاد مناطق امن دانست و گفت که این طرح شیطانی برای حفاظت از گروه های تروریستی در برابر نیروهای دولتی و ارتش سوریه و استفاده از این گروه ها علیه سوریه و عراق در مرحله بعد است.
کارشناس سیاسی و نویسنده عراقی خاطر نشان کرد که در حال حاضر واشنگتن در انتظار نتایج گفت وگوها بین مخالفان و دولت سوریه است.
هاشم الکندی درخصوص عراق گفت که عراق برای دونالد ترامپ ارزش بالایی دارد و بر همین اساس از چند محور برای اشغال نظامی مجدد عراق و ایجاد پایگاه های بیشتر نظامی در این کشور تلاش می کند.
وی گفت که واشنگتن در حال حاضر برای رسیدن به این مهم بغداد را تحت فشار قرار می دهد.
الکندی یکی از طرح های امریکا درعراق را انحلال الحشد الشعبی خواند و گفت که الحشد الشعبی تمامی نقشه های امریکا را برای تقسیم عراق به هم ریخت و باعث شکست گروه تروریستی داعش شد.
به گفته وی، مسئله انحلال الحشد الشعبی فقط خواست آمریکا نیست بلکه برخی از دوستان و دنباله های سیاسی آمریکا در عراق نیز به دنبال این مسئله هستند و برای آن تبلیغ می کنند و امروز تحت پوشش فدرالیسم و تشکیل اقلیم سنی در عراق به دنبال احیای طرح بدنام 'جو بایدن' معاون سابق رییس جمهور آمریکا برای تقسیم عراق هستند.
به گفته وی، آمریکا برای رسیدن به خواسته هایش، تلاش خواهد کرد، از جمله این خواسته ها، دور کردن عراق از ایران به بهانه کاستن از نفوذ ایران در عراق است زیرا دوستی که بین دو ملت ایران و عراق ایجاد شده، واشنگتن را نگران کرده است.
وی نقش دولت و مردم ایران را در این نزدیکی بین دو ملت با اهمیت خواند و ادامه داد که ایران همواره حامی عراق در همه زمینه ها بوده است.
هاشم الکندی تاکید کرد که آمریکا از همه ابزارهای موجود برای تحت فشار قرار دادن دولت عراق بهره خواهد برد و انتظار می رود در سفر آتی نخست وزیر عراق به واشنگتن نیز همین کار را کند.
خاورم *4*353*1770*

انتهای پیام /*
 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

تغییر نگرش برای پیشرفت و رسیدن به فوتبال دنیا

در کلاس دانش افزایی، مدیریت و برنامه ریزی دوره های مربیگری در کیش تاکید شد

تغییر نگرش برای پیشرفت و رسیدن به فوتبال دنیا

جدیدترین مطالب سایت

تغییر نگرش برای پیشرفت و رسیدن به فوتبال دنیا

در کلاس دانش افزایی، مدیریت و برنامه ریزی دوره های مربیگری در کیش تاکید شد

تغییر نگرش برای پیشرفت و رسیدن به فوتبال دنیا

موضوعات مرتبط