کد خبر: 82468326 (5890522) | تاریخ خبر: 28/12/1395 | ساعت: 12:3|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

واکنش شدید ارگان حزب حاکم چین به اظهارات تیلرسون

پکن - ایرنا - یک نشریه ارگانی چین در واکنشی انتقادی به اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نوشت: دشمن کردن چین با کره شمالی به نفع آمریکا و هیچ کشور دیگری نیست و کاخ سفید بهتر است به دنبال روش مناسب دیگری باشد.

به گزارش ایرنا، گلوبال تایمز روز شنبه در پاسخ به اظهارات اخیر تیلرسون در کره جنوبی و ژاپن مبنی بر اینکه چین باید بر فشارهایش علیه کره شمالی بیفزاید، تصریح کرد: آنطور که واشنگتن تصور می کند چنین راهبردی به دلیل داشتن نتایج معکوس نادرست است.
نشریه می نویسد: چین هم مانند همه، عزم خود را برای عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات اتمی جزم کرده و تحریم ها علیه کره شمالی را به اجرا گذاشته است.
گزارش می افزاید: اگر چه چین امسال واردات زغال سنگ از کره شمالی را در راستای اجرای تحریم های شورای امنیت ممنوع کرده اما حاضر نیست دست به اقداماتی بزند و تحریم هایی را اجرا کند که زندگی عادی مردم کره شمالی را مختل سازد.
ارگان حزب حاکم چین تاکید کرد که چنین اقداماتی باعث دشمن شدن چین و کره شمالی خواهد شد که هیچ نتیجه سودمندی هم در برنخواهد داشت.
روزنامه چینی ادامه می دهد که مساله هسته ای کره شمالی مساله رویارویی آمریکا و این کشور است و کسی نمی تواند این مسوولیت ها را برگردن چین بیندازد.
این رسانه، سیاست های آمریکا در قبال کره شمالی و راهبردهایی را که مد نظر تیلرسون است، نادرست دانست و تصریح کرد که منزوی سازی کره شمالی تاکنون این کشور را به زانود در نیاورده است.
روزنامه چینی در بخش دیگری از گزارش انتقادی خود علیه وزیر امور خارجه آمریکا خاطر نشان کرده است: در طول تاریخ ثابت شده که تحریم نمی تواند مشکلاتی از این دست را حل و فصل کند و چین همواره بر این موضع تاکید کرده است.
گلوبال تایمز که دیدگاه های رسمی دولتمردان چین را منتشر می کند، همچنین اظهارات تیلرسون مبنی بر اینکه 2 دهه دیپلماسی برای کره شمالی کارساز نبوده است را زیر سئوال برد و گفت که این دو دهه فقط توام با فشار و تهدید بود و بهتر است آمریکا و کره جنوبی به دنبال راههای مناسب تری باشند.
این نشریه تاکید کرد: پیشنهاد چین تعلیق در برابر تعلیق است. رهیافتی دوگانه که می تواند سود داشته باشد. توقف رزمایش سالانه آمریکا با کره جنوبی در برابر توقف برنامه اتمی تسلیحاتی کره شمالی. اما گویا آمریکا فعلا حاضر به ذره ای تغییر در راهبردهایش در قبال کره شمالی نیست.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

انتهای پیام /*