کد خبر: 82498766 (5931155) | تاریخ خبر: 30/01/1396 | ساعت: 14:20|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

افراطی های فرانسه در یک قدمی الیزه - سعید زارع کندجانی*

انتخابات 2017 ریاست جمهوری فرانسه صحنه رویارویی 11نامزد از احزاب و جنبش های مختلف سیاسی است؛ صحنه ای که دو شانس پیروزی آن را افراطی های چپگرا و راستگرای این کشور تشکیل می دهند.

«مارین لوپن» از حزب راست افراطی «جبهه ملی» نامی آشنا در عالم سیاست فرانسه و نخستین سیاستمداری است که برای شرکت در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری این کشور که کمتر از یک هفته دیگر برگزار می شود، اعلام نامزدی کرد.
نام این خانم سیاستمدار 48 ساله اگرتا چند ماه پیش براساس نتایج نظرسنجی ها در کنار «امانوئل مَکرون» میانه رو از جنبش «در حرکت» به عنوان پیشتازان دور نخست انتخابات مطرح می شد،اما امروز رقیب سرسخت دیگری نیز به این گردونه اضافه شده است که به سرعت بر محبوبیتش افزوده می شود و جایگاه خود را در میان رای دهندگان فرانسوی تقویت می کند.
این شخص کسی نیست جز «ژان-لوک ملانشون» زاده 1951، سیاستمدار چپگرای فرانسوی و عضو پیشین حزب سوسیالیست که بعدها به دلیل اختلاف نظر از این حزب جدا و اینک به عنوان نماینده چپ افراطی «فرانسه نافرمان» وارد گود رقابت ها شده است.
اگر چه تا پیش ازاین مارین لوپن عوامگرا (پوپولیست) وعده برگزاری همه پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا (فرگزیت)، حمایت از نیروی کار فرانسوی، بستن مرزها و خروج از پیمان های اروپایی و بین المللی همچون پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را می داد، اما امروز ملانشون چپگرا نیز مشابه همین آینده را برای فرانسوی ها ترسیم می کند.
در همین چارپوب ملانشون 65 ساله انتقاد از اتحادیه اروپا و خروج از ناتو را به عنوان شالوده سیاست خارجی و افزایش حقوق کارگران، توسعه برنامه های رفاه اجتماعی در کنار بازتوزیع ثروت در جامعه را به عنوان محورهای سیاست اقتصادی خود دنبال می کند.
از طرف دیگر این دو سیاستمدار که یکی را می توان منتهای بال راست و دیگری را منتهای بال چپ احزاب فرانسه نامید، هر دو از منتقدان سرسخت نفوذ آمریکا در فرانسه و علاقمند به توسعه روابط سیاسی با روسیه هستند.
اگر توسعه روابط با روسیه از دیدگاه ملانشون تحت عنوان اتحاد علیه گروه تروریستی داعش مطرح می شود، لوپن پیشترها اتحاد با روسیه را راهبردی در چارچوب منافع فرانسوی ها تفسیر می کند، موضوعی که حتی باعث شده است وی را نامزد مورد علاقه کرملین در انتخابات پیش رو معرفی کنند.
از طرف دیگر هر دو نامزد در مواجهه با آمریکا نیز سیاست مشابهی دنبال می کنند؛ هرچند راهبرد سیاسی مارین لوپن در بزنگاه پیروزی دونالد ترامپ درانتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا دستخوش تغییر وعاملی شد که وی را نسخه فرانسوی ترامپ بنامند، اما حمله موشکی آمریکا به سوریه، بار دیگر این سیاستمدار را همچون ملانشون در صف منتقدان سرسخت سیاست های آمریکا قرار داد.
در این زمینه مارین لوپن که در مرحله نخست از حمله موشکی ترامپ به سوریه انتقاد کرده و وی را متهم کرده بود که می خواهد برخلاف ادعاهای پیشین ژاندارم جهان شود، در گام بعدی تغییر سیاست رئیس جمهوری آمریکا در تعامل با ناتو را به باد انتقاد گرفت.
در طرف دیگر کارزار انتخابات فرانسه، ملانشون نیز به شدت از حمله موشکی آمریکا به سوریه انتقاد کرد و در سخنرانی انتخاباتی خود در شهر مارسی، این حرکت را اقدامی « جنایتکارانه و غیرمسئولانه» و تصمیم دونالد ترامپ در این خصوص را «اشتباهی بزرگ» ارزیابی کرد. پس از این حمله بود که ملانشون تاکید کرد که می خواهد فرانسه برای پرهیز از مواجهه با روسیه، از «ناتو» خارج شود.
از طرف دیگر در گرماگرم کارزار انتخابات پیش رو، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه نیز از هر سیاستمداری انتقاد می کند، به سرعت بر محبوبیتش افزوده می شود و کارزار انتخاباتی اش گرم تر می شود.
نمونه اش نیز افزایش محبوبیت مارین لوپن باوجود انتقادها و هشدارهای مکرر اولاند از سیاست های راست افراطی و به تازگی انتقاد از ملانشون که از وی به عنوان سیاستمداری «ساده» یاد کرده است.
به نظر می رسد در انتخابات روز یکشنبه آتی فرانسه که غایب بزرگ آن «فرانسوا اولاند» سوسیالیستی است که بر اساس نظرسنجی ها عنوان کم محبوبیت ترین رئیس جمهوری فرانسه را یدک می کشد، دو سیاستمدار افراطی از چپ و راست خود را آماده ورود به کاخ الیزه کرده اند و برای دستیابی به کرسی ریاست جمهوری تلاش می کنند.
بی تردید تحقق چشم انداز یاد شده یکی از چالش ها و دغدغه های سیاستمداران فرانسوی و همپیمانان اروپایی آنهاست؛ چراکه پس از برگزیت، گسست فرانسه از این اتحادیه، می تواند نقطه عطفی در تاریخ جهان و عاملی در جهت فروپاشی اتحادیه اروپا باشد.
شاید همین چالش ها و نگرانی هاست که تبدیل به آتشی مضاعف در تنور انتخاباتی فرانسه شده و از همین رو این کشور مدت ها است که شاهد اتهام های مالی و بروز تنش ها و تجمع های اعتراضی گسترده علیه نامزدهاب انتخاباتی به ویژه علیه مارین لوپن عوامگرا است.
اعتراض هایی که در قالب تظاهرات های پی در پی علیه این زن سیاستمدار فرانسوی در شهرهایی همچون «اویرون»، «نانت»، «آژاکسیو» واقع در جزیره «کرس» و در روزهای اخیر در پاریس برگزار شده است.
---------------------------------------------------------------------------------------
*کارشناس مسائل فرانسه

انتهای پیام /*
 

گالری تصاویر

پربیننده ترین ها

یزد با 54 درصد، بیشترین مناسب سازی برای زندگی معلولان انجام داده است

در راستای اجرای ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و مناسب سازی کشور

یزد با 54 درصد، بیشترین مناسب سازی برای زندگی معلولان انجام داده است

جدیدترین مطالب سایت

یزد با 54 درصد، بیشترین مناسب سازی برای زندگی معلولان انجام داده است

در راستای اجرای ماده 2 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و مناسب سازی کشور

یزد با 54 درصد، بیشترین مناسب سازی برای زندگی معلولان انجام داده است

موضوعات مرتبط